Skip to content

Rodzaje desek – jaką deskę snowboardową wybrać?

Rodzaje desek – jaką deskę snowboardową wybrać?

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Na to jaką deskę snowboardową wybrać na początek nie ma prostej odpowiedzi, bo każdy chce i potrzebuje czegoś innego… Ale skoro czytasz ten artykuł oznacza to, że jesteś początkujący i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z deską. W tym wypadku najlepszą odpowiedzią na te pytanie będzie – deska true twin, rocker. Możesz też znaleźć kilka innych nazw, ale o tym wspomnę niżej. Deska taka jest symetryczna, a parząc na nią z profilu będzie delikatnie wygięta w literę U. Jeżeli chodzi o producenta i model deski – wybierz co Ci się podoba lub na co Cię stać. Nie wierzę, że jako początkujący zobaczysz różnicę pomiędzy deską za 400zł, a 1500zł. Jeżeli nauczysz się na czymś „gorszym” lepiej będzie przenieść się na coś „lepszego”. Jest jeszcze coś takiego jak twardość deski – flex. Mówi się, że im bardziej miękka, tym lepiej dla początkującego. Łatwiej się nią manewruje, wybacza więcej błędów, ale nie nadaje się zbytnio na szybkie precyzyjne zjazdy. Niestety nie każdy sklep podaje taką informację. Dlatego nie ma co przywiązywać do niej większej wagi. Czasem umieszcza się informację, że deska jest soft, medium lub hard. Jeżeli piszą, że deska jest twarda, lepiej ją zostaw. Najczęściej zobaczymy przy desce informację, że deska nadaje się dla początkujących i średnio zaawansowanych. Czyli średni flex. Wybierz właśnie taką deskę. Na koniec artykułu dodam kilka propozycji dla początkujących riderów.

Uwaga! Pamiętaj, że w tym momencie wiesz tylko jaki kształt, konstrukcje i flex powinieneś wybrać… Do ważnych informacji dochodzi długość deski, system mocowania wiązań oraz zależnie od rozmiaru stopy – czy deska ma być w wersji wide (szerokiej) czy nie…


Długość deski snowboardowej

Długość deski - wzrost ridera
Długość deski – wzrost ridera

Najszybszym sposobem na zdefiniowanie jakiej długości deski potrzebujesz, który wykorzystuje się często w wypożyczalniach, jest postawienie jej obok siebie. Stojąc na ziemi, powinna ona sięgać nam minimum od ramienia do maksymalnie nosa. Uśredniając powinna nam sięgać do podbródka. Mniejsza deska będzie łatwiejsza do nauki. Nieodczuwalnie lżejsza i łatwiejsza do skręcania.

Możesz na siłę szukać tabelek i bardziej dokładnych informacji. Każdy twórca takiej tabelki oraz producent desek poda swoje dane, które uważa za stosowne. Czyli takowej, naprawdę dobrej, uniwersalnej tabelki porostu nie ma…

Waga ridera również odgrywa ważną rolę przy wyborze deski snowboardowej. Jeżeli nadal nie jesteś pewien jaki wymiar wybrać, możesz skorzystać z poniższej tabelki. Ale tak jak wcześniej zaznaczyłem – nie ma tabelki uniwersalnej. Weźmiesz deskę 3cm dłuższa lub krótszą, to i tak się nauczysz… W przypadku nauki strzeliłbym w nieco krótszą niż dłuższą deskę!

Kształt deski snowboardowej

Podstawowe kształty desek snowboardowych to True twin i Directional.

True twin nazywa się także Twin tip i Symetrical twin. Deska taka jest symetryczna. Przód i tył są identyczne. Środek ciężkości rozłożony jest centralnie. Najczęściej są to deski freestyle’owe i jibbing’owe.

Snowboard symetryczny - True Twin
Snowboard symetryczny – True Twin

Deska Directional to deska niesymetryczna, kierunkowa. Deska kierunkowa ma środek ciężkości przesunięty bardziej do tyłu, a jej tył ma zwykle inny kształt niż przód. Inserty na wiązania (dziury na śruby) są również przesunięte trochę do tyłu.

Snowboard kierunkowy - Directional
Snowboard kierunkowy – Directional

Występują również deski Directional Twin, co oznacza, że jej nose i tail są tego samego kształtu, ale nadal środek ciężkości przesunięty jest nieco do tyłu. Kształt najczęściej spotykany w deskach freeride’owych i all-mountain.

Snowboard kierunkowy symetryczny - Directional Twin
Snowboard kierunkowy symetryczny – Directional Twin

Profil / konstrukcja deski snowboardowej

Jak pewnie się domyślasz deska snowboardowa nie jest kompletnie płaska. Jeżeli położysz ją na ziemi, będzie ona do niej przylegać tylko w niektórych miejscach. To jak wygięta jest deska snowboardowa definiuje jej nazwę profilu i zastosowanie. Jak już wyżej wspomniałem dla początkującego ridera poleca się deski z profilem Rocker. Zostały skonstruowane tak by ułatwić początki i by wybaczały niektóre błędy techniczne. Nie oznacza to wcale, że nie nauczysz się jeździć na desce o innej konstrukcji. Jest wiele różnych konstrukcji… Opiszę tylko te główne.

Rocker

Rocker, nazywany również odwróconym camberem (reverse camber). Ciężej na nim złapać krawędź co ułatwia naukę początkującym. Wybacza błędy. Łatwiej się na nim skręca i wykonuje triki na ziemi. Dobrze unosi się na puchu.

Ma też wady – jest mniej stabilny przy wyższych prędkościach. Utrzymanie krawędzi będzie trudniejsze, ma również mniejszego popa niż w przypadku profilu camber.

(Bardzo amatorsko, ale własnymi słowami – Pop – sprężystość deski, którą wykorzystuje się np. przy wyskakiwaniu. Mały pop, deska mniej nas wspomaga – słabsze wybicie).

Snowboard - profil rocker
Snowboard – profil rocker

Camber

Regularny (lub pozytywny) camber przeznaczony dla bardziej zaawansowanych snowboardzistów. Tu łatwiej złapać krawędź, ale także w przypadku bardziej zaawansowanych przejazdów – łatwiej ją opanować.  Stabilna, pozwala utrzymać lepszą kontrolę przy większych prędkościach. Ten profil ma dużego popa i jest dobry do carvingu.

Snowboard - profil camber
Snowboard – profil camber

Flat – zero

Flat to profil płaski. Coś pomiędzy rockerem i camberem. Uśrednia zadania obu profili. Jest bardziej stabilny przy wyższych prędkościach oraz łatwiej łapie krawędź niż rocker, ale mniej niż camber. Skoro jest to rozwiązanie 'pomiędzy’ – nie wiem czemu rzadko widuje się, aby został polecony początkującemu. Łatwiej nim skręcać niż camberem.

Snowboard - profil flat
Snowboard – profil flat

Hybryda

Połączenie cambera, rockera i czasem flata w różnych częściach deski. Najbardziej znane profile hybrydowe mogą wyglądać jak na obrazku poniżej (hybrid camber – CamRock) lub mieć rockera na środku i cambera na końcach (hybrid rocker – RockCam). Naturalnie występuje o wiele więcej możliwości, ale to pozostawię wyszukiwarce internetowej. W tym wypadku profil również ma łączyć swoje zalety. Deski z camber+rocker mogą być polecane początkującemu, te bardziej wymyślne wygięcia są jednak przeznaczone bardziej zaawansowanym riderom, dlatego nie będę w to wnikał.

Snowboard - profil hybryda
Snowboard – profil hybryda

Rodzaje desek snowboardowych – style jazdy

Możliwe, że po pewnym czasie będziesz chciał się rozwijać w pewnym stylu jazdy. Wtedy zawsze możesz podać taką informacje sprzedawcy lub na forum. Zapewne łatwiej będzie polecić wtedy jakąś deskę pod wybrany styl.

All Mountain – AM

Uniwersalne deski praktycznie dla każdego i do wszystkiego. Przeznaczone do jazdy w każdych warunkach. Jeżeli jesteś początkującym lub nie jesteś pewien, w którym kierunku chcesz się rozwijać – jest to opcja dla Ciebie.

Freestyle – FS

Zazwyczaj True Twin, również przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych. Te miękkie deski sprawdzą się na przygotowanym stoku oraz w parku. Używane przy jeździe switchem.

Freeride – FR

Twardsze deski o kierunkowym kształcie. Przeznaczone do jazdy poza wyznaczonymi ścieżkami, po głębokim śniegu.

Jibbing – JB

Deski przeznaczone głównie do parku. Zazwyczaj krótsze i wzmocnione. Niektóre deski posiadają nieco uniesioną krawędź.


Systemy mocowania wiązań

Zakładając, że niczego nie pominąłem, ostatnią rzeczą, którą musisz znać jest system mocowania wiązań do deski snowboardowej. Występują systemy 2×4, 4×4, 3D i Channel. Kupując używany sprzęt, zapewne pokusisz się na deskę z dołączonymi wiązaniami. Podczas zakupu nowego sprzętu, wszystko będziesz miał opisane. Także z tym nie powinno być większego problemu. Zwykle można dokupić inny dysk do wiązań, który pozwoli nam na założenie ich przy innym systemie mocowania.

System 2×4 oznacza, że inserty (dziury w desce na śruby) w rzędzie są oddalone od siebie o 2cm, a względem drugiego rzędu o 4cm. Analogicznie w systemie 4×4 odległość insertów w rzędzie oraz pomiędzy insertami z drugiego rzędu, wynosi 4cm.

Kolejne dwa systemy to wynalazki Burtona… System 3D to zbiór 8 insertów, które nie znajdują się w dwóch rzędach jak we wcześniej wymienionych systemach. Channel jest to podłużna dziura po której można przesuwać wiązania.

Systemy mocowań wiązań - 2x4, 4x4, 3D, Channel
Systemy mocowań wiązań – 2×4, 4×4, 3D, Channel

Kilka propozycji desek dla początkujących 2020 / 2021.

Przeczytaj: Propozycje desek snowboardowych dla początkujących 2020/21

Przejdź do poprzedniego artykułu:

Przejdź do menu:

Przejdź do następnego artykułu: