Skip to content

Jak skręcać na desce snowboardowej?

Jak skręcać na desce snowboardowej?
Jak skręcać na snowboardzie?

Gdzie rozpocząć ćwiczenia?

Skręcanie nie jest trudne do ogarnięcia. Aby to jednak ćwiczyć będziesz musiał się trochę rozpędzić. Będą to krótkie momenty i nie aż tak duża prędkość, więc się nie obawiaj. Całość ćwiczeń będzie ograniczać się do częściowej jazdy w bok stoku i hamowania. Jeżeli wybierzesz zbyt stromy stok może też to wyglądać jak ciągłe hamowanie w danym kierunku. Ale to już coś. Także do ćwiczenia spadającego liścia (dalsza część artykułu) możesz wybrać nieco bardziej stromy kawałek stoku.

Później musisz przenieść się w mniej strome, ale nie kompletnie płaskie miejsce. No chyba, że czujesz się na siłach by troszkę zaryzykować soczystą glebą. Będziesz wykorzystywać jazdę nosem deski w dół stoku. Dopiero w tych ćwiczeniach zaczniesz nabierać NIECO więcej prędkości. Ale zdecydujesz sam czy jesteś na to gotowy 🙂

Jak skręcać na snowboardzie?

Najlepiej gdybyś 'zasadę działania’ skrętu sprawdził w domu. Pewnie tego tekstu i tak nie będziesz czytać na stoku, ale wolę to zaznaczyć. Ściągnij obuwie i stań bosymi nogami w rozkroku. Takim jakbyś miał pod sobą deskę snowboardową. Przyjmij odpowiednią pozycję, ugnij kolana ręce rozłóż lekko na boki. Nie odrywając stóp od ziemi, ani nie zmieniając kątów ustawienia Twoich stóp (pamiętaj, ze pod Tobą jest wyimaginowana deska), spróbuj odwrócić klatkę piersiową w stronę przodu deski. Musisz odwrócić się nie tylko skrętem tułowia, ale do takiego odwrócenia wykorzystać też kolana. One też w miarę możliwości muszą obrócić się lekko razem górną częścią ciała.
Teraz skup się na swoich stopach. Zakładając, że robisz obrót prawidłowo, to w przypadku obrotu w prawo powinieneś poczuć, że palce u Twojej lewej stopy mocniej dociskają ziemię, a pięta unosi się delikatnie. Prawa stopa natomiast robi to na odwrót. Pięta bardziej dociska ziemię, a palce są delikatnie uniesione. Odwracając się w lewo sytuacja odwróci się. Palce u lewej stopy lekko uniosą się, a pięta będzie dociskać ziemię. A w stopie prawej to palce będą dociskać ziemię, a pięta delikatnie uniesie się.
Tak w najprostszy sposób działa skręcanie na desce snowboardowej. Naturalnie, aby zakręcić nie musisz wyginać się aż tak bardzo. Chodziło mi tylko, abyś odczuł co się dzieje ze stopami i jak to działa. Twoje stopy wywierają nacisk na przeciwne strony deski, co ją w odpowiedni sposób wygina i inicjuje zakręt. Później nauczysz się skręcać w większości stopami.
 
Jeżdżąc na desce możesz wskazywać palcem w którą stronę chcesz jechać (sposób przez wielu 'arystokratów’ krytykowany, bo gdzie tak się niby uczy?!, ale wisi mi ich opinia). Ruch przedniej ręki (tej nad nosem) w lewo lub prawo pociągnie za sobą barki, barki pociągną cały tułów, a on nogi i stopy. Załóżmy, że jedziemy nosem deski w dół stoku… Jeżeli chcesz skręcić w lewo, wskaż przednią ręką (ta która wskazuje w dół stoku)  w lewo, nieco dalej niż tam gdzie chcesz jechać. Nie zginaj ręki. Wyprostowaną ręką wskaż w lewą stronę i to powinno zainicjować zakręt. Jeżeli chcesz pojechać w prawo, wskaż wyprostowaną przednią ręką w prawo. W ogromnym skrócie jest to odpowiedź na pytanie jak skręcać na snowboardzie!
 

Ćwiczenia na stoku – spadający liść

Jak rozpocząć ćwiczenia na stoku? Zacznij od czegoś łatwego, wykorzystując już Twoją obecną wiedzę… Ćwiczenie nazywa się spadający liść. Do tego ćwiczenia nie potrzebujesz bardzo stromego stoku. Dobrze jednak by był długi. Wtedy więcej wyniesiesz z pojedynczego zjazdu.
Wstań i zacznij jechać na tylnej krawędzi w dół stoku – hamowanie. Delikatnie przenieś więcej wagi swojego ciała na lewą nogę jeżeli chcesz zacząć jechać w lewo lub więcej wagi przenieś na prawą nogę jeżeli chcesz zacząć jechać w prawo. Możesz też wykorzystać to co opisałem wyżej. Skręcaj tylko do momentu, gdy zaczniesz jechać w bok. Później rozłóż wagę swojego ciała z powrotem, równomiernie na obie nogi. Jeżeli tego nie zrobisz, zaczniesz skręcać dalej, aż w końcu zaczniesz jechać dziobem deski w dół stoku… Po rozłożeniu wagi ponownie na obie nogi równomiernie, nie powinieneś już przyspieszać. Po chwili prędkość zmniejszy się, a Ty się zatrzymasz. Jeżeli jednak nadal jedziesz w bok, skieruj przednią rękę w górę stoku. Zaczniesz wtedy skręcać w kierunku góry i tak wytracisz prędkość, której nabrałeś. Zatrzymaj się. Teraz przenieś więcej wagi na drugą nogę i zjedź w ten sposób w przeciwną stronę. Powtórz to do samego końca stoku kilkukrotnie. Jeżeli skończyłeś, nie zapominaj, że masz jeszcze przednią krawędź! Czyli powtórka jadąc tyłem do spadku stoku.
 
Gdy opanujesz podstawy delikatnych zakrętów na przedniej i tylnej krawędzi, możesz niewiele rozszerzyć to ćwiczenie w taki sposób – zatrzymujesz się… Przenosisz wagę na prawą nogę i zaczynasz zjeżdżać lekko w prawo, tak jak miało to miejsce we wcześniejszym ćwiczeniu. Przenieś wagę równomiernie na obie nogi i zwolnij, ale tym razem praktycznie bez zatrzymania przenieś ją dalej na lewą. Zjedź tak w lewą stronę. I znów na przemian do dołu stoku. Zwiększ prędkość, gdy wychodzi za łatwo. Możesz tak ćwiczyć na całej szerokości stoku. I po raz kolejny pamiętaj, że masz ćwiczyć przednią i tylną krawędź.
 

Przejdź na następną stronę do ciut bardziej zaawansowanych ćwiczeń…

Przejdź do poprzedniego artykułu:

Jak hamować na snowboardzie?

Przejdź do menu:

Jazda na snowboardzie

Przejdź na 2 stronę tego artykułu:

Strona 2