Skip to content

Kask i gogle snowboardowe – jakie wybrać?

Kask i gogle snowboardowe – jakie wybrać?
Ten artykuł nie jest jeszcze gotowy!

Jakie gogle snowboardowe wybrać?

Gogle snowboardowe / narciarskie przydadzą Ci się bardziej niż myślisz. Ochronią one Twoje oczy przed słońcem i wiatrem, ochronią je przed zamarzającym śniegiem, który może aktualnie padać oraz zasłonią prawie pół twarzy, co okaże się zbawienne przy dużym mrozie. Dodatkowo dzięki przyciemnionej szybce, na stoku zobaczysz więcej niż jednolity biały kolor śniegu i odbijane przez niego światło słoneczne.

Pozwolę sobie używać naprzemiennie nazw: soczewka, szkło, szybka.

Trudno jest wybrać pierwsze gogle, gdy nie masz do czego się odnieść. Wyboru nie ułatwiają różne oznaczenia, których nie rozumiesz. Nie pomaga również jedno z głównych pytań – w jakich warunkach jeździsz? Dla amatora będzie to jakiś stok, w jakimś czasie i w jakąś pogodę… Jakie gogle wybrać i na co powinieneś zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kilka cech najlepszych gogli:

  • Zaciemnienie odpowiadające warunkom w jakich będziesz jeździł,
  • Nie parujące od razu po założeniu,
  • Pasujące do kształtu Twojej twarzy,
  • Nieograniczające pola widzenia,
  • Pasujące do kasku,
  • Podobające Ci się.

Kształt

Szybki cylindryczne: zwane również płaskimi. Zakrzywione wokół własnej osi pionowej. Szkła bardziej tradycyjne, często można je znaleźć w tańszych modelach gogli. Przy tym kształcie, możesz doświadczyć więcej odblasków od słońca i lekko zniekształconego obrazu ze względu na kształt i sposób, w jaki filtrują one światło słoneczne.

Gogle cylindryczne
Gogle cylindryczne

Szybki sferyczne: zakrzywione zarówno wokół własnej osi pionowej, jak i poziomej. W rezultacie otrzymujemy szersze pole widzenia w porównaniu do szkieł cylindrycznych. Dostrzeżemy mniej odblasków słońca i mniej zniekształceń niż w przypadku szybki cylindrycznej.

Gogle sferyczne
Gogle sferyczne

Różnice są, ale nie sądzę, że jako początkujący powinieneś upierać się przy droższym rozwiązaniu. Zostawiłbym ten wybór przypadkowi – przeczytaj resztę artykułu i zdefiniuj swoje predyspozycje. Wybrane kryteria zmniejszą ilość gogli, które będą Ci odpowiadać. Wtedy z pozostałych możesz wybrać czy będzie to soczewka cylindryczna czy sferyczna.

VLT – Visible Light Transmission

Tłumacząc dosłownie – transmisja światła widzialnego. Bardziej zrozumiale – ilość przepuszczanego światła przez szybkę. Wartość VLT wyrażana jest w procentach. Tak więc 0% oznaczać będzie, że szybka nie przepuszcza światła, a Ty nic nie przez nie nie zobaczysz. Przy VLT 100% szybka będzie przeźroczysta i nie będzie blokować przepuszczania światła.

Jak dużo artykułów w internecie, tyle samo polecanych zakresów przepuszczalności VLT. Najczęściej jednak można spotkać się z tymi danymi:

Słoneczne i bezchmurne dni: w słoneczne dni szyba powinna blokować bardzo dużą ilość światła, tak by Cię nie oślepiało i chroniło Twoje oczy. Musi też chronić przed promieniowaniem UV. Także przepuszczalność światła VLT szkieł w tym wypadku powinna mieścić się w przedziale 5%-30%.

Częściowe zachmurzenie i zmienna pogoda: jest to najbardziej uniwersalna kategoria. W przypadku ładnej, ale zmiennej pogody odpowiednim przedziałem VLT szkieł będzie 30%-60%.

Opady, mgła i sztuczne oświetlenie: jeżeli jeździsz nocą lub trafiasz głównie w pogodę z opadami atmosferycznymi najlepszym rozwiązaniem będzie, aby Twoje soczewki nie blokowały dużej ilości światła. Słaba widoczność i przyciemnione szyby nie będą dobrze ze sobą współgrać. Polecanym przedziałem VLT w tych warunkach jest 60%-95%.


Kategorie S

Przedziałom Visible Light Transmission odpowiadają również kategorie S. W różnych sklepach podaje się kategorie zamiast procentów VLT. Czasem te informacje są również połączone.

Kategoria S4: 3%-8% – Bardzo mocne światło, bezchmurnie;

Kategoria S3: 9%-18% – Mocne światło, niewielkie chmury;

Kategoria S2: 19%-43% – Średnie światło, zachmurzenie i zmienna pogoda;

Kategoria S1: 44%-83% – Mało światła, opady atmosferyczne;

Kategoria S0: 81%-100% – Sztuczne oświetlenie, gęste opady atmosferyczne;

Fotochromy

Soczewki fotochromowe mają za zadanie zmieniać przepuszczalność światła w różnych warunkach oświetleniowych… Przy mocnym świetle i wysokim promieniowaniu UV soczewki ciemnieją, a w przypadku zachmurzenia, rozjaśniają się. Proces rozjaśniania trwa dłużej niż przyciemniania. W przypadku, gdy wjedziesz w zaciemniony kawałek stoku, minie kilkanaście sekund zanim szybka się w pełni rozjaśni.