Czy warto od razu kupić snowboard?
Jeżeli dopiero planujesz swoją przygodę ze snowboardem, na pewno przyszedł Ci do głowy pomysł, aby od razu go zakupić. Jeżeli Twoje fundusze na to pozwalają – nie krępuj się. Warto jednak nieco poczekać i choć raz sprawdzić się na stoku. Wtedy będziesz mógł zdecydować czy ten sport, aby na pewno nadaje się dla Ciebie. Także powinieneś wypożyczyć czy kupić deskę snowboardową?
Wynajem sprzętu snowboardowego
Chyba najlepszym wyjściem dla początkującego snowboardzisty będzie wypożyczenie sprzętu. Jest to bardzo prosta sprawa. Wchodzisz do wypożyczalni, mówisz, że jesteś Świeżakiem, super amatorem i podajesz swój wzrost i numer buta. Buty przymierz na miejscu, ponieważ mogą być za małe lub za duże. Jeżeli buty pasują, skup się na wiązaniach. Jako, że na deskach z wypożyczalni jeździ rocznie setka ludzi, używać oni mogą swoich ustawień wiązań. Sprawdź lub zapytaj pracownika jak ustawione są wiązania. Dla początkującego proponowałbym kaczkę (lewa stopa palcami skierowana bardziej w lewo, a prawa stopa, palcami w prawo). Jeżeli chodzi o kąty to ustawienie wiązań w zakresie 3-12 stopni powinno być dobre. W internecie poleca się również większe odchylenia, ale osobiście wieje mi to przesadą. Poza tym na początku swojej kariery nie powinieneś się tym martwić. Po pewnym czasie będziesz mógł sprawdzić jakie kąty są dla Ciebie lepsze. Płacimy i wychodzimy. Tracisz w tym momencie około 40zł.
Uwaga! Jeżeli wyporzyczony sprzęt jest dosyć mocno zniszczony i ktoś bardziej obeznany pomoże Ci to stwierdzić (znajomy, osoba na stoku, instruktor), poproś o jego wymianę na inny. Jeżeli były to drobne wady – ok, ale jeżeli otrzymałeś naprawdę mocno zmęczony sprzęt, rozważ napisanie słabej opinii w internecie. Wypożyczalnie będą wciskać ten sprzęt następnym… To chyba jedyna możliwość, aby rozważyły jego wymianę.
Wchodzisz na stok i zaczynasz zabawę. Same ćwiczenia na płaskim terenie nie należą do fascynujących. Zapewne będziesz chciał sobie trochę pojeździć. Owszem, próbuj. Będziesz wtedy mógł stwierdzić czy chcesz kontynuować rozwijanie się w snowboardzie czy nie. Jeżeli nadal nie jesteś pewien – wypożycz sprzęt kolejnego dnia i jeszcze następnego. Możliwe, że wynajęcie sprzętu od razu na kilka dni obniży Twoje koszty. Ty za to pojeździsz na pewno na tym samym sprzęcie więc to co już udało Ci się wyczuć, będziesz mógł wykorzystać kolejnego dnia.
Osobiście w swoim drugim sezonie, całkiem dobrze mi szło. Byłem super podjarany. W trzecim sezonie, korzystając z innego sprzętu i kompletnego braku wiedzy o nim – nie potrafiłem już dobrze skręcać w jedną stronę, przez co zjazdy często kończyły się wywrotkami. W tej chwili mam pewność, że była to wina kątów wiązań.
Kupno sprzętu snowboardowego
Dla początkującego odradzam zakup sprzętu. Jest to jednorazowy lecz dość duży wydatek. Musisz zakupić deskę, wiązania oraz buty. Grosz do grosza i mamy kilka tysięcy. Możesz zakupić używany sprzęt co na pewno zaoszczędzi Ci kilka stówek. Używaną deskę z wiązaniami dostaniesz już za 200zł! Przy zakupie sprzętu musisz jednak wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Jaką długość, twardość i budowę deski wybrać, jakie wiązania będą do niej pasować i również jak w przypadku deski – jaką mają mieć twardość. Dalej pozostają buty i tu również masz do wyboru różne twardości. Twardość szprzętu dobiera się nie tylko do swoich umiejętności, ale i do stylu jazdy.
Przeczytaj: Rodzaje desek – jaką deskę snowboardową wybrać?
Kupując w sklepie masz szansę zapytać sprzedawcę o pomoc w doborze i naturalnie, zobaczyć informacje o danym sprzęcie podane przez producenta. Kupując używany sprzęt online, sprzedawca sam niekoniecznie musi pamiętać lub wiedzieć jaką dokładnie twardość ma sprzęt. Może on być mało znanej marki, który sprzedawca dostał lata temu od wujka. Warto więc poszperać i znaleźć kilka propozycji dla początkujących. Co do sprzętu – w kolejnych artykułach dowiesz się więcej na temat desek, wiązań, butów i innych akcesoriów do snowboardu.
Podsumowanie – wypożyczyć czy kupić?
Kupić snowboard czy go wynająć? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy…
Wynajem
Plusy
- Za około 40zł jeździsz cały dzień nie martwiąc się o nic
- Możesz wypróbować rożne deski
Minusy
- Ciągłe wizyty w wypożyczalni (możliwe stanie w kolejkach)
- Ograniczony wybór sprzętu
- Niekoniecznie dobrze dobrany sprzęt
- Trzeba przyzwyczajać się do nowych desek
- Po kilku – kilkunastu dniach wypożyczania sprzętu, byłbyś w stanie kupić własny, używany sprzęt
Kupno
Plusy
- Duży wybór sprzętu
- Dobrze dobrany sprzęt i zawsze z Twoimi ustawieniami
- Po przyjeździe wybierasz się od razu na stok
- Tańsza opcja na dłuższą metę
- Możesz sprzedać stary sprzęt po zmianie na nowy
Minusy
- Musisz poświęcić trochę czasu by dowiedzieć się więcej rzeczy o sprzęcie
- Jednorazowy większy wydatek
- Musisz sam zadbać o konserwację sprzętu